تازه‏ های بیمه عمر و سرمایه گذاری

رتبه بیمه عمر و سرمایه گذاری بیمه کارآفرین در بین شرکتهای بیمه
این رتبه بندی بر اساس آماری است که از سوی بیمه مرکزی ج.ا.ا هر سال اعلام شده و در سایت بیمه مرکزی نیز قابل رؤیت است. بر طبق آخرین سالنامه آماری بیمه مرکزی مربوط به سال ۹۳ بیمه کارآفرین در این سال بیش از۲۶۹۷ میلیارد ریال حق بیمه در بيمه عمر تولید کرده است . اين ميزان حق بيمه توليدي در بيمه عمر در بين بيمه گران غيردولتي (كل شركتهاي بيمه بجز بيمه ايران) بالاترين رقم مي باشد. (قسمت پیوست الف از سال نامه آماری صنعت بیمه را می توانید از اینجا دریافت نمایید) این در حالی است که کل بازار بیمه ای کشور در این سال حق بیمه عمری معادل ۲۱۵۰۹ میلیارد ریال تولید کرده که این رقم فعالیت تمامی ۲۳۳ شرکت دولتی و غیر دولتی (ایران، آسیا، البرز، دانا، پارسیان، پاسارگاد، سامان و …) را شامل می شود. این یعنی بیمه کارآفرین به تنهایی حدود ۱۳ درصد سهم بازار از رشته بیمه عمر را به خود اختصاص داده است. این رقم در بین بیمه گران خصوصی به  ۱۶ درصد افزایش می یابد. یعنی حدود یک ششم کل بازار غیر دولتی در بخش بیمه های عمر در انحصار بیمه کارآفرین است. این موضوع علاوه بر نمایش قدرت بیمه کارآفرین در بیمه عمر، حجم بالا و مطلوب ذخایر این بیمه گر در این رشته را نیز نشان می دهد.
همچنین بیمه کارآفرین تنها شرکت بیمه ای است که حدود ۵۰درصد فعالیتش بیمه عمر است. این در حالی است که برای تمامی شرکتهای بیمه (میانگین کل) این عدد کمتر از ۸درصد است. این حجم بالای پرتفوی و سهم چشمگیر بیمه عمر از کل فعالیت های بیمه کارآفرین ، نشاندهنده تخصصی بودن بیمه کارآفرین در بیمه های عمر است. البته فعالیت این شرکت بیمه در سایر رشته ها نیر با مطلوبیت بسیار بالایی موجب شده تا در طول سالهای اخیر چندین تندیس و جایزه بین المللی در بحث کیفیت به بیمه کارآفرین تعلق گیرد.

سقف تعهدات و شرایط لازم برای اخذ پوشش بیمه عمر و سرمایه گذاری
بر طبق آخرین تغییرات شرایط عمومی بیمه های عمر و سرمایه گذاری تعهدات و شرایط اعطای پوشش های بیمه ای در این رشته به شرح زیر است:
سقف سرمایه بیمه فوت به هر علت: ۲۰۰ میلیون تومان
سقف سرمایه فوت به علت حادثه: ۲۰۰ میلیون تومان (جمعاً ۴۰۰ میلیون تومان)
سقف سرمایه بیماری های خاص: ۳۰ میلیون تومان
سقف اعطای پوشش بیمه عمر در هر بیمه نامه: ۲ نفر (بیمه عمر مشترک به معنای پرداخت یک حق بیمه و خرید بیمه برای دو نفر)
نهایت سن بیمه شده در انتهای مدت بیمه نامه: ۱۰۶ سال
سن پوشش بیمه عمر و سرمایه گذاری: نوزاد یکماهه تا شخص ۶۵ ساله
سن پوشش تکمیلی سرمایه فوت به علت حادثه: بالای ۱۵ سال
سن پوشش بیماری های خاص: ۲۰ تا ۶۰ سال
سن پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه در صورت ازکارافتادگی: ۱۸ تا ۷۰ سال
فاصله ضرائب تعدیل سالانه حق بیمه و سرمایه: صفر تا ۲۰ درصد به انتخاب بیمه گذار

آخرین نرخ سود سالانه بیمه عمر كارآفرين
آخرین نرخ سود سالانه بیمه عمر که مربوط به نرخ سود سال ۱۳۹۳ در بیمه های عمر بود، در تیرماه سال ۱۳۹۴ با تصویب ترازنامه و تأیید مجمع عمومی سالانه شرکت اعلام شد. میزان نرخ این سود آوری (همچون سال ۱۳۹۲) ۲۲ درصد (۴درصد بیشتر از ۱۸ درصد تضمین شده) بوده  و به حساب بیمه گذاران محترم واریز شده است. نرخ سود قطعی مربوط به آن دسته از بیمه گذارانی که حداقل ۱۵ درصد سود تضمین شده داشتند (بيمه هاي عمر صادر شده قبل از سال ۱۳۹۰) نیز همان ۲۲ درصد اعلام شد. البته ذکر این نکته ضروری است که  اعلام میزان درصد بالایی از سودآوری به تنهایی ملاک مطلوبیت بیمه گر را نمی رساند و آنچه مهمتر از اعلام سود بالا است ، ثبات بیمه گر در پرداخت سود سالانه است. بیمه کارآفرین به عنوان اولین مجری طرح بیمه عمر و سرمایه گذاری در کشور که برای چندین سال تنها ارائه دهنده این رشته در کشور بوده است، همه ساله سودی بیش از نرخ سود تضمینی به صورت قطعی اعلام و به حساب بیمه گذاران واریز نموده است.